5 cennych lekcji od Jacka Walkiewicza

Kolekcjonerka 2015-11-09
Udostępnij:

 

Gdy po raz pierwszy usłyszałam wykład "Pełna moc możliwości" wygłoszony we wrześniu 2012 roku we Wrocławiu na konferencji TED WSB, byłam bardzo podekscytowana i zmotywowana. Ot mężczyzna w średnim wieku, niepozornie wyglądający, tak mocno poruszył moją wyobraźnie i serce. Jak się okazało charyzmatycznym mówcą okazał się Jacek Walkiewicz - psycholog i inspirator. Oglądałam wykład w kółko, tak jakbym chciała zapamiętać go na pamięć, tak bardzo stał się dla mnie ważny. Dlatego jak zobaczyłam na półce w księgarni książkę autorstwa Jacka Walkiewicza " Pełna moc możliwości" wiedziałam, że niedługo znajdzie ona zaszczytne miejsce w mojej biblioteczce. Książka jest rozwinięciem  tematów  poruszonych, w trakcie jego przemówienia, poświęconego spełnionemu i skutecznemu życiu. Przeczytałam ją jednym tchem i chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami, a przede wszystkim 5 najważniejszymi lekcjami jakie wyciągnęłam czytając tą niezwykłą książkę. 

 

1. Być bohaterem swojego życia to akt odwagi ! To największa prawda - być sobą a przede wszystkim poznać siebie. Podjąć ten wysiłek i spróbować życia, wszystkich jego smaków i ocenić co jest dla nas a co nie. Nie kopiować ślepo innych, wyrabiać własne zdanie, poznawać swoje autorytety  a przede wszystkim kształtować własne marzenia i cele. Walkiewicz podkreśla : rozwijajmy się i zdobywamy doświadczenie wtedy, gdy  wychodzimy poza strefę komfortu i gdy sytuacja wykracza poza nasze pierwotne plany i oczekiwania. Człowiek może doświadczyć czegoś nowego, tylko wchodząc w to nowe.  Powinniśmy mierzyć się z trudnościami i podejmować wyzwania, nawet jak się boimy.

 

 

2. Nie musisz wiedzieć jak, aby zacząć działać. Ty masz przede wszystkim wiedzieć, że chcesz, a reszta się jakoś ułoży. Zaufaj sobie, swoim możliwościom , bądź gotowy do ryzyka i do podejmowania ważnych decyzji. Pytaj siebie : kim jestem? do czego dążę? jakie są moje wartości? a życie wskaże Ci drogę. Ważne jest by być uważnym i świadomym tego, co się dookoła Ciebie dzieje. Warto słuchać innych, wyciągać wnioski i robić swoje.

 

 

3. Marzenia się realizuje, a nie czeka aż się zrealizują. Ważniejsze od ciężkiej pracy jest mądre i efektowne wykorzystanie swoich i zewnętrznych zasobów, szans, możliwości. Czytaj dużo książek, słuchaj ludzi, bierz udział w szkoleniach, rozwijaj swoją wiedzę, poznawaj nowych nauczycieli. Pamiętaj :  Intencja + działanie = wynik. Marzenia są tam, gdzie wolność. To one decydują o spełnionym życiu i by zacząć je realizować, nie potrzebujemy niczyjego pozwolenia, racjonalnych powodów oraz uzasadnień. Są one czymś uroczystym i odświętnym, ale dochodzimy do nich na ogół przez codzienność, można rzecz, że przez tzw. „prozę życia”. 

 

4.  Na odwagę składają się cztery elementy: zaufanie do samego siebie, ryzyko, decyzje i zaangażowanie. Pierwszy z wymienionych elementów – zaufanie jest jednym z największych kapitałów własnych i jednocześnie wspaniałym darem, jaki możemy przekazać swoim podopiecznym. Ufać sobie, to być przekonanym, że: „Dam radę”. A jak nie dam? Dam radę. A jak się przewrócę? To się podniosę. A jak się nie podniosę? To sobie poleżę”. Jak się czegoś boisz, to po prostu to zrób. Walkiewicz podkreśla : kiedyś się bałem  nie robiłem, albo zwlekałem w nieskończoność, dzisiaj się boję, ale robię.

 

5. „Wielkim marzeniem warto uczynić to, aby codzienność była również niezwykła, aby była odkrywana każdego dnia. Aby była tajemnicza i nie do końca poznana”. Czyli to co od dawna stosuję : żyję tu i teraz i stwarzam sama sobie idealne warunki do pozytywnego życia. 

 

Czasem warto się przełamać  i samego siebie zaskoczyć, nie dać się wprowadzić w błąd innym tylko działać według swojej intuicji i przede wszystkim kreować piękną wartą przeżycia codzienność.  Na koniec zostawiam Was z pytaniem, które otworzyło mi oczy :  "Czy często w życiu stoisz przed drzwiami, które są już otwarte?"

 1 komentarz Odpowiedz
2015-11-23 13:50:02 - Odpowiedz
Rzeczywiście pan Jacek ma niesamowity dar inspirowania i za każdym razem, gdy go słucham daje mi pozytywnego kopa motywacyjnego. Ja podobnie słuchałam jego wykładu już kilka razy i za każdym razem odkrywam coś nowego. Muszę zdobyć tą ksiązkę koniecznie! :)


Żaneta Lurzyńska - koneserka codzienności. Na blogu i w życiu kolekcjonuję wszystko co piękne i warte zapamiętania. Pasjonuję się modą, fotografią, namiętnie oglądam ambitne seriale i filmy. Każdego dnia celebruje życie i szukam nowych możliwości wyrażania siebie. Jestem ciągle zakochaną żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci: Weroniki i Maksymiliana. Kolekcjonerka to pochwała rodzinnego życia, bez rezygnowania z siebie i ze swoich marzeń.


 


Blog na FacebookuPinterestNajnowsze posty


Reklama
przepisy kulinarne
Archiwum
Strony

Instagram

 

Follow on Bloglovin

 

 

przepisy kulinarne

 

Przepisy kulinarne

Tagi
Tekst

 

 

 

follow me
 

 

 
 Znajdź mnie na Instagram - @kolekcjonerka
X
X