Slow Life

Kolekcjonerka 2016-09-12
Udostępnij:

 

Czy w wieku 33 lat warto sięgnąć po książkę, która uczy podstaw świadomego życia? Oczywiście, że tak ! Dlaczego? Ponieważ zawsze powinniśmy znaleźć czas by przypomnieć sobie o wartościach jakie powinny przyświecać nam w życiu. Oderwać się od życia online i skupić się na tym co teraz dzieje się w tu i teraz, w naszej .obecnej rzeczywistości.

 

Od dawna czytam bloga Joanny Glogazy – Styledigger, tak naprawdę od samego początku  jego istnienia. Asia zawsze imponowała mi spokojem, konsekwencją i ciekawymi wpisami. Zgromadziła wokół bloga pokaźną społeczność, zawsze pod wpisami toczą się ciekawe dyskusje. Nie było mi dane przeczytać pierwszej książki Joasi „Slow Fashion”, dlatego po „Slow Life” sięgnęłam bardzo chętnie. Tym bardziej, że po wielkich zmianach w moim życiu potrzebowałam bodźca do spojrzenia w głąb siebie. Książka napisana jest prostym językiem, szybko się ją czyta a wnioski są bardzo pomocne, dla osoby, która dała się wciągnąć w wir Internetu, konsumpcjonizmu i konkurencji. Chciałabym przedstawić Wam kilka krótkich i dość prostych lekcji jakie wyciągnęłam z lektury:

 

1.  Slow Life to nie tylko życie we własnym tempie, to przede wszystkim życie w zgodzie ze sobą! Zwalniamy po to by zająć się tym, czego tak naprawdę chcemy ! Zwalniamy, by zastanowić się w jakim etapie życia jesteśmy i co w tym momencie jest dla nas najważniejsze!

 

2.   Ustal priorytety! Co to znaczy? Zastanów co jest dla Ciebie ważne i wybierz kilka najważniejszych rzeczy. Im więcej mamy do zrobienia tym mniej czasu mamy na daną rzecz, co wiąże się ze stresem i bylejakością! Zrób listę pasji, rzeczy do zrobienia, rzeczy do kupienia i zacznij od góry.

 

3.    Celebruj swoją indywidualność! Najważniejsze co możemy zrobić dla siebie to być dumnym że swojej wyjątkowości! Nie idź na oślep za pragnieniami innych ludzi, tylko zastanów się czego Ty pragniesz. Zajrzyj w głąb siebie i zastanów się co chcesz po sobie pozostawić. Co Cie w życiu cieszy? w czym jesteś dobra? Pielęgnuj swoją wyjątkowość, bo nikt nie dysponuje taką mieszanką talentów, zainteresowań i doświadczeń jak Ty!

 

4.    Pasja! To najfajniejszy prezent jaki możemy sobie ofiarować Potraktujmy ją poważnie, bądźmy konsekwentni i wytrwali. Według Joasi, z czym się zgadzam pasja, doda nam skrzydeł i zachęci do rozwoju. Być może dzięki pasji zdobędziesz pracę życia albo po prostu będzie dla Ciebie fajną rozrywką. Nie masz pasji? Bądź ciekawska! Zapisz się na interesujący Cię kurs gotowania, nie zbywaj znajomych jak zapraszają Cię na weekend ze wspinaczką w tle, idź spontanicznie do kina na film, o którym nic nie wiesz!

 

5.    Dobra organizacja czasu to podstawa! Nie zrobisz ważnych dla siebie rzeczy jak będziesz ciągle siedzieć na Facebooku, oglądać kilka odcinków serialu pod rząd czy zajmować się zapychaczami czasu typu pranie, odkurzanie, ścieranie kurzu, a wiesz, że np  masz ważny esej do napisania ! Jeżeli chcesz zrobić coś co jest dla Ciebie ważne, to siądź i zrób to ! Albo zaplanuj czas kiedy masz to zrobić bez zbędnych przeszkadzajek!

 

 

6.    "Nie mogę przejmować się tym co mówią inni, bo innych jest dużo i każdy mówi co innego" - Marta Frej. Zawsze ktoś będzie miał opinię na twój temat, opinię o tym co robisz, jak robisz i kiedy robisz. Dlatego najlepiej słuchać swojej intuicji, wysłuchać konstruktywnej krytyki i iść do przodu.

 

7.    Dyscyplina poprowadzi Cię do celu! Moja dobra przyjaciółka często mi powtarza, że bez dyscypliny i konsekwencji nic się nie osiągnie! Oczywiście ma rację. Cóż z tego, że będziemy wiedzieć co chcemy, ustalimy cele i priorytety, zorganizujemy sobie czas gdy odpuścimy projekt po pierwszym czy drugim posiedzeniu, bo opuściła nas wena.

 

 

8.    Działaj! Często jest tak, że masz zaplanowany cały dzień, a pod koniec okazuje się, że nie zrobiłaś nic. Nie zważaj się i zastosuj metodę Alexandry Fransen, która twierdzi, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć się zachowywać jak osoba, którą naprawdę chcesz być i przerwać błędne koło rozmemłania. Bo przecież dzień się jeszcze nie skończył.

 

9.    Bądź uważna! Od dawna wiadomo, że życie w przeszłości czy w przeszłości to nie jest prawdziwe życie. Mamy skłonność do spędzania czasu przypominając sobie coś co za nami, bądź planując coś na przód. Pomyśl ile pięknych chwil ci uciekło bo nie żyłaś w magicznym "tu i teraz". Zapamiętaj, że gdy nie jesteś w teraźniejszości, generujemy stresy i oczekiwania, które być może nigdy się nie spełnią.

 

10.  Celebruj każda chwilę! Pamiętaj, że zawsze powinnaś być dla siebie najlepszym przyjacielem. Dbać o siebie i o swoje życie! Co to znaczy? Pracuj uczciwie, a po pracy uczciwie odpoczywaj. Skup się na tym co masz w obecnej chwili i doceń te możliwości i zasoby jakie posiadasz. Nie odkładaj ważnych dla siebie rzeczy na jutro, na za tydzień, bo w końcu ich nie zrobisz.

 

Rady proste i wszystkim znane, ale czy stosujesz je w życiu codziennym? Mnie bardzo przyjemnie było je sobie odświeżyć i przypomnieć. Dziękuję Joasiu !

 Odpowiedz


Żaneta Lurzyńska - koneserka codzienności. Na blogu i w życiu kolekcjonuję wszystko co piękne i warte zapamiętania. Pasjonuję się modą, fotografią, namiętnie oglądam ambitne seriale i filmy. Każdego dnia celebruje życie i szukam nowych możliwości wyrażania siebie. Jestem ciągle zakochaną żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci: Weroniki i Maksymiliana. Kolekcjonerka to pochwała rodzinnego życia, bez rezygnowania z siebie i ze swoich marzeń.


 

Zapisz się do newslettera Kolekcjonerki! Czekają na Ciebie darmowe grafiki, przepisy, DIY i inspirujące artykuły.

* pola wymagane

Blog na FacebookuPinterestNajnowsze posty


Reklama
przepisy kulinarne
Archiwum
Strony

Instagram

 

Follow on Bloglovin

 

 

przepisy kulinarne

 

Przepisy kulinarne

Tagi
Tekst

 

 

 

follow me
 

 

 
 Znajdź mnie na Instagram - @kolekcjonerka
X
X