Odważ się żyć kreatywnie czyli stylizacja inspirowana \"Wielką Magią\" Elizabeth Gilbert

Kolekcjonerka 2018-09-23
Udostępnij:

 

„Odważ się żyć kreatywnie” – właśnie to zdanie zapisałam w kalendarzu na początku roku. Postanowiłam zmienić postrzeganie  świata i podkręcić swoją rzeczywistość. Jak? Zainspirowała mnie pewna książka – „Wielka Magia” Elizabeth Gilbert. Dawno temu przeczytałam „Jedz, módl się i kochaj” tej autorki, dlatego jak pojawiła się książka dedykowana kreatywności, musiałam ją przeczytać. I nie żałuję!

 

Bo kto z nas nie chce przeczytać książki, w której autorka namawia do zarabiania, na tym, co lubimy robić i co sprawia nam przyjemność. Ale, żeby to wprowadzić w życie, musimy się dowiedzieć, co to dokładnie jest. Niektórzy mają to szczęście i od dzieciństwa wiedzą, jakie pasje i zdolności posiadają. A co z tymi, którzy ciągle poszukują? Którzy czują, że mają ukryty potencjał, wielkie pragnienie spełnienia, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Nie oszukujmy się, każdy z nas chciałby wieść twórcze życie, robić coś z pasją, zatracić się w czasie pracując, a nie odliczać minuty do końca. Jak to zrobić?

 

 

Zacząć od zabawy! Wyłączyć na chwilę powagę, wyluzować się i dać się ponieść! Zacznij czytać, idź na tańce, zapnij wrotki i pędź przez miasto, załóż bloga, zacznij gotować, zacznij robić własną biżuterię. I rób to dla zabawy!

 

 „Wszyscy potrzebujemy czegoś, co pozwoli nam się na chwilę zapomnieć – zapomnieć o swoim wieku, o swojej płci, o swoim pochodzeniu socjoekonomicznym, o swoich obowiązkach (….) Może to się stać naszym zawodem lub nie, ale musi to być zajęcie, które pozwoli nam się oderwać od przyziemnych obowiązków i wyrwie nas choćby na chwilę ze stałych i ograniczających ról (takich jak matka, pracownik, sąsiad, brat)”.

 

No dobrze, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak czujesz, że masz blokadę, że coś Cię w życiu ogranicza, a może zwyczajnie Ci się nie chce, to Elizabeth Gilbert ma dla Ciebie rozwiązanie. A dokładniej sposoby na to jak odblokować swoją kreatywność, pomysły na to jak dać się ponieść twórczej magii.

 

 

- Bądź sobą i po prostu działaj

 

Nie wiem jak Wy, ale ja długo żyłam w poczuciu, że fajnie by było jakby wszyscy mnie lubili. Miałam ogromną potrzebę akceptacji, a co się z tym wiąże, chowałam swoje opinie dla siebie, nie chcąc nikogo urazić. Jak zaczęłam prowadzić bloga, ludzie uważali to za chwilową zachciankę, nie traktowali tego poważnie. Usłyszałam nawet kilka razy, że zajmuje się głupotami zamiast poważnie myśleć o karierze urzędnika. Było mi momentami ciężko, ale nie poddałam się. Z każdym rokiem czuję, że jestem w tym coraz lepsza, że kształtuje własny styl i sprawia mi to ogromną przyjemność.

 

W „Wielkiej Magii” przedstawiona jest historia początkującego filmowca, który napisał list do wybitnego reżysera Herzoga by się wyżalić na trudy swojego zawodu, na za  drogi sprzęt. O dziwo reżyser, nie zignorował jego listu tylko mu odpisał:

 

„Przestań się nad sobą użalać. Nie jest winą świata, że chciałeś być artystą. Nie jest obowiązkiem świata zachwycać się twoimi filmami i z całą pewnością nie jest obowiązkiem świata płacić za realizację twoich marzeń. Nikt nie ma ochoty tego wysłuchiwać. Jeśli musisz, to ukradnij kamerę, ale przestań jęczeć i weź się do roboty”.

 

Nie wiem jak dla Was, ale ta historia dała mi dodatkowego kopa do działania. Jeżeli chcesz coś robić, to rób. Działaj, kombinuj, zdobywaj znajomości, rusz z miejsca. A co najważniejsze, miej szacunek do siebie i do zawodu bądź pasji, którą wybrałeś.

 

 

- Daj sobie szansę na tworzenie!

 

Powiedz sobie głośno: „Mam prawu tu być, tworzyć i cieszyć się!” Zadaj sobie ważne pytanie: co chcesz zrobić ze swoim życiem? Elizabeth przytacza pytanie pewnego nauczyciela, do nieśmiałej uczennicy, niewierzącej w swój talent pisarski:

 

„Ale czy masz odwagę? Czy masz odwagę pokazać światu swoją pracę? Skarby ukryte w twoim wnętrzu liczą, że powiesz tak”.

 

Być może nie dajesz sobie szansy na tworzenie, bo się boisz, wstydzisz swojej twórczej pracy. A przecież zadaniem każdego z nas jest zebrać się na odwagę i spróbować. To poszukiwanie tych pasji, twórcy w sobie jest sensem naszego życia. Ciągłe stawianie sobie wyzwań, poznawanie nowych odmian siebie. Często rezultat tych poszukiwań jest zaskakujący. Dlatego pozwól sobie na tworzenie!

 

 

- Kieruj się ciekawością i daj sobie czas

 

Miej oczy otwarte, zadawaj pytania, próbuj, nasłuchuj i kieruj się ciekawością. Jeżeli nie znalazłaś swojego powołania, a chcesz wieść twórcze życie, próbuj nowych aktywności. Tylko wtedy odnajdziesz prawdziwą pasję. Próbując! Odpowiedz sobie na pytanie: co Ci w duszy gra? Kiedy zapominasz o mijającym czasie? Szukaj wskazówek.

 

A gdy już to odnajdziesz i chcesz się utrzymać z pasji, poświęć temu tyle czasu ile możesz. Nie zniechęcaj się porażkami, krytyką czy opiniami innych. Ciągle udoskonalaj swoje umiejętności, pokazuj światu swoją pracę. Walcz o swoje. Jeżeli trzeba, znajdź pracę, z której się utrzymasz i spokojnie dzień po dniu prowadź twórcze życie. Gdy będziesz miała się z czego utrzymać, to nie włączy Ci się frustracja czy strach, że musisz już teraz osiągnąć sukces czy stabilizację finansową.

 

 

- Zobacz jak tworzą dzieci i weź z nich przykład

 

Uwielbiam patrzeć jak maluje moja córeczka, jak bawi się w gotowanie. Kieruje nią natchnienie. Tworzy, bawiąc się. Nie idzie utartymi schematami, zasadami tylko poddaje się tworzeniu. Nie martwi się krytyką innych tylko działa. Zbieram do szuflady jej obrazki, bo są po prostu piękne, takie jej.

 

- Bądź autentyczna

 

„Najlepiej po prostu powiedz, co masz do powiedzenia i włóż w to całe serce. Podziel się z innymi tym, czym pragniesz się podzielić. Jeśli twoja twórczość będzie dostatecznie autentyczna, wierz mi, że będzie odebrana, jako oryginalna”.

 

I na koniec rada, którą daje Elizabeth:

„Życie jest krótkie i wyjątkowe, tak zadziwiające i cudowne. Z pewnością chcesz robić coś ciekawego i tworzyć fascynujące rzeczy, dopóki tu jesteś. Wiem, że tego pragniesz, bo ja pragnę tego samego dla siebie. Wszyscy tego pragniemy. Pamiętaj, że masz ukryty w swoim wnętrzu wspaniały skarb – podobnie jak ja i wszyscy inni wokół. Wydobycie tych klejnotów na światło dzienne wymaga pracy i wiary, wymaga koncentracji i odwagi i wielu godzin zaangażowania, a zegar nieustannie tyka, świat zaś nieustannie się kręci i naprawdę szkoda czasu na przyziemność.”

 

 

 

Stylizacja:

Spódnica : Zara

Body: Selfieroom

Torebka: Primamoda

Buty: Melisa

 

Foto: Ada Masłowska

 
Odpowiedz


Żaneta Lurzyńska - koneserka codzienności. Na blogu i w życiu kolekcjonuję wszystko co piękne i warte zapamiętania. Pasjonuję się modą, fotografią, namiętnie oglądam ambitne seriale i filmy. Każdego dnia celebruje życie i szukam nowych możliwości wyrażania siebie. Jestem ciągle zakochaną żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci: Weroniki i Maksymiliana. Kolekcjonerka to pochwała rodzinnego życia, bez rezygnowania z siebie i ze swoich marzeń.


 

Zapisz się do newslettera Kolekcjonerki! Czekają na Ciebie darmowe grafiki, przepisy, DIY i inspirujące artykuły.

* pola wymagane

Blog na FacebookuPinterestNajnowsze posty


Reklama
przepisy kulinarne
Archiwum
Strony

Instagram

 

Follow on Bloglovin

 

 

przepisy kulinarne

 

Przepisy kulinarne

Tagi
Tekst

 

 

 

follow me
 

 

 
 Znajdź mnie na Instagram - @kolekcjonerka
X
X