Polskie marki, w które warto zainwestować: Anka Krystyniak

Kolekcjonerka 2018-10-20
Udostępnij:

 

 Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

Zauważyłam, że z upływem lat, szczególnie po 30-stce zaczęłam doceniać jakość i pochodzenie rzeczy, które zapraszam do mojej szafy. Jak prawie każda kobieta, lubię trendy i obserwuje modę z przyjemnością, ale wiem też, że wolę kolekcjonować rzeczy wyjątkowe, zamiast upychać po szafkach te kupione w przypływie nastroju. Ostrożnie selekcjonuję biżuterię. Stawiam głownie na polskie marki, uwielbiam odkrywać zdolnych projektantów i poznawać ich historię. Dlatego też powstał pomysł na cykl wywiadów zapoczątkowany na Rie World, gdzie zgromadziłam kilku fantastycznych projektantów, których znać należy. Chciałabym, żeby oprócz wywiadów, zagościły tutaj artykuły i stylizacje podkreślające wartość i różnorodność polskich marek. Czy chodzi o biżuterię, ubrania czy o akcesoria i kosmetyki.

 

Cykl zaczynam wywiadem z niezwykłą projektantką Anką Krystyniak, której biżuteria skradła mi serce. Lubię zmieniać biżuterię w zależności od okazji, ale jej naszyjnik Lunula ozdabia moją szyję już od kwietnia i bardzo rzadko go zdejmuje. Nosząc go czuje się silniejsza i bardziej kobieca. Nic w tym dziwnego, skoro klientki i znajome Pani Ani potwierdzają moc jej biżuterii. Zapraszam na wywiad:

 

Jaka jest historia powstania marki? Co Cię skłoniło  by ją założyć?

 

AK: Biżuterią zajęłam się w swoim życiu trochę przypadkowo – po prostu weszłam na ulicy na leżącą bransoletkę i patrząc na nią poczułam coś wyjątkowego. Zainspirowała mnie i od tego momentu zaczęłam tworzyć precjoza.

 

Ale to też nie jest tak, że po prostu nagle zdobyłam taką umiejętność – wcześniej miałam kontakt z projektowaniem biżuterii na studiach, ukończyłam Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania w Łodzi na wydziale projektowania ubioru i biżuterii. Chodziłam też do technikum krawieckiego, a ogólnie sztuką, architekturą i wzornictwem interesowałam się od małego. Po prostu tego jednego dnia zdecydowałam, że chciałabym spróbować robić to na życie.

 

Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

Jak wygląda typowy dzień pracy projektantki i właścicielki własnej marki biżuteryjnej?

 

AK: Chyba każdy dzień wygląda trochę inaczej. Są dni, kiedy przez 12 godzin nie odrywam się od biurka i przygotowuję kolejne amulety, a są takie dni, kiedy wychodzę z domu o 8 rano i wracam o 8 wieczorem, załatwiając różne sprawy związane z firmą.

 

A samo projektowanie? Różnie! Często jakieś pomysły długo kiełkują w mojej głowie, obrabiam je w myślach i dopiero po jakimś czasie tworzę namacalny prototyp. Znajduję też symbole, które inspirują mnie od razu i potrafię następnego dnia rzucić wszystko inne i zająć się przygotowaniem nowego naszyjnika.

 

Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

 

Czy są takie rzeczy, zjawiska albo czynności, które inspirują Cię do tworzenia?

 

AK: Jest ich mnóstwo! Po prostu chłonę otaczający mnie świat – obserwuję, przyglądam się, rozmawiam z ludźmi, czytam. Pamiętam, że kiedyś nawet wkurzył mnie jeden z potężnych światowych przywódców i tak powstał naszyjnik „Rób Miłość nie Western”.

 

 

Co robisz, gdy brakuje tej inspiracji? Jak sobie radzisz z trudnościami?

 

AK: Jadę w moje ukochane Tatry lub podróżuję gdzieś indziej – wtedy odpoczywam. Staram się wyjeżdżać 3-4 razy do roku. A jak nie wyjeżdżam, to po prostu zostawiam na chwile pracę. Szanuję swój organizm i umiem powiedzieć sobie stop – choć pracuję naprawdę dużo. Bardzo pomaga mi joga, na którą zaczęłam ostatnio chodzić. Medytuję także samodzielnie.

 

No i muzyka! Uwielbiam jej słuchać i potrafi mnie zainspirować.

 

Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

Z czego jesteś najbardziej dumna? Który projekt jest Twoim ulubionym?

 

AK: Nie potrafiłabym chyba wyróżnić jednego projektu – lubię wszystkie. Każda rzecz ma inne znacznie i odpowiada innym potrzebom. Potrafią stawać mi się bliższe zależnie od tego, co aktualnie dzieje się w moim życiu.

 

 

Własny biznes to ogromne wyzwanie. Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu go? A co sprawia Ci największą satysfakcję?

 

AK: Przy własnej firmie nieuniknione jest zlewanie się pracy z życiem prywatnym, co jest chyba największym wyzwaniem. Ponieważ jednak robię to, co kocham, to nie przeszkadza mi to. Mam też wyrozumiałych bliskich i przyjaciół ;) Najtrudniejsze dla mnie bywają więc zmęczenie i brak czasu.

 

Największą satysfakcję czuję, jak spotykam na ulicach czy w komunikacji miejskiej ludzi w mojej biżuterii. To cudowne uczucie – przyglądam się im, uśmiechamy się do siebie, ale oni nie wiedzą, że to, co mają na sobie zrobiłam ja. Czuję się wtedy spełniona!

 

Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

Jaki jest twój projekt marzeń? Cel, który chcesz osiągnąć? Czego możemy się spodziewać?

 

AK: Chciałabym zawsze móc robić to, co robię obecnie – to moje największe marzenie. Ale marzy mi się też tworzenie nie tylko biżuterii, a szeroko rozumianego wzornictwa. I myślę, że to jest taki najbardziej namacalny cel.

 

Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

Anka Krystyniak to absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na wydziale projektowania ubioru i biżuterii, od dziecka zafascynowana sztuką, architekturą i wzornictwem. Warszawianka, projektantka biżuterii wyjątkowej. W swoich projektach nawiązuje do polskich symboli, jak syrenki i orły, czerpie też z baroku, indiańskich pióropuszy i amuletów. Nakłada i łączy motywy. Inspiracji do projektowania szuka również w różnych religiach i grupach etnicznych. Wykorzystuje kamienie szlachetne, w których moc wierzy. Fascynuje się numerologią i symboliką, co nie pozostaje bez znaczenia w jej twórczości. W 2018 roku autorska marka Anki Krystyniak została wyróżniona statuetką ELLE Style Awards w kategorii „Marka Roku”.

 

Sklep

Instagram

Facebook  

 

 

Polskie marki, w które warto zainwestować, Anka Krystyniak

 

Sesja wizerunkowa  – kolekcja 2018:

Photo: Borys Synak & Sebastian Dziechciarz

Style: Karolina Limbach

Model: Julita / Rebel Models

Makeup: Iza Kućmierowska

Hair: Gor Duryan

 Odpowiedz


Żaneta Lurzyńska - koneserka codzienności. Na blogu i w życiu kolekcjonuję wszystko co piękne i warte zapamiętania. Pasjonuję się modą, fotografią, namiętnie oglądam ambitne seriale i filmy. Każdego dnia celebruje życie i szukam nowych możliwości wyrażania siebie. Jestem ciągle zakochaną żoną i mamą dwójki wspaniałych dzieci: Weroniki i Maksymiliana. Kolekcjonerka to pochwała rodzinnego życia, bez rezygnowania z siebie i ze swoich marzeń.


 

Zapisz się do newslettera Kolekcjonerki! Czekają na Ciebie darmowe grafiki, przepisy, DIY i inspirujące artykuły.

* pola wymagane

Blog na FacebookuPinterestNajnowsze posty


Reklama
przepisy kulinarne
Archiwum
Strony

Instagram

 

Follow on Bloglovin

 

 

przepisy kulinarne

 

Przepisy kulinarne

Tagi
Tekst

 

 

 

follow me
 

 

 
 Znajdź mnie na Instagram - @kolekcjonerka
X
X